Sprężarki posiadają zdolność przeistoczenia ciśnienia gazu. Cząsteczki medium zostają po prostu stłoczone w mniejszej pojemności. Ma to wpływ na ruch, gęstość oraz temperaturę czynnika. W wielu gałęziach przemysłu tego rodzaju rezultaty są niezwykle pożądane. Na przykład w pracy szlifierek oraz wiertarek. Wykorzystuje się tu ogromne ciśnienia w celu wykonania pracy mechanicznej. Natomiast dystrybucja gazów, i wszelkie natryski są oparte na wymuszaniu przepływu medium. Może nim być nawet gęsta farba bądź sypkie ciało stałe. Jeśli różnica pomiędzy ciśnieniem ssawnym, a tłocznym jest wystarczająco obszerna, dopuszczalne jest przetłoczenie dowolnego materiału.
Oprócz zakładów produkcyjnych, sprężarka jest także obecna w dowolnym przeciętnym domu. Wiatrak wprawia w ruch atmosfera, a w związku z tym wymusza jego przepływ w danym kierunku – wypróbuj kompresory śrubowe. Odkurzacz to nic innego, jak maszyna do przetłaczania powietrza. Idąc przez filtr, zassany gaz oczyszcza się z cząstek stałych. Należy pamiętać, że budowa sprężarki jest ściśle powiązana z jej przeznaczeniem. Wskutek tego niektóre urządzenia nie przypominają szablonowych sprężarek. Chociażby wentylatory, które różnią się wyglądem od sztampowych machin tłokowych.
Budowa i funkcje sprężarki są ściśle związane z jej przeznaczeniem. Inaczej będzie wyglądać maszyna tłokowa, dmuchawa lub wentylator. Właśnie dlatego rozróżniamy parę kryteriów podziału. Przed kupnem praktycznego modelu, powinniśmy szczegółowo określić wszystkie indywidualne potrzeby. W głównej mierze powinniśmy wybrać medium, z jakim mamy zamiar pracować. Może to być mieszanina lub też jeden, czysty gaz. Potem rozważamy stosunek sprężania, inaczej spręż. To parametr symbolizowany grecką literą „pi”. Informuje o ogólnym przyroście ciśnienia pod koniec procesu. Wentylator to sprężarka, w jakiej ciśnienie wzrosło do granic możliwości o dziesięć kilopaskali. Trochę znacznie większy spręż wykazuje dmuchawa oraz kompresor.
Urządzenia dzielimy też na przepływowe oraz wyporowe. Klasyfikację stworzono ze względu na różnego typu rozwiązania techniczne. W machinach przepływowych znajdują ruchome szczegóły, odpowiedzialne za spręż. Natomiast w technologii wyporowej mamy do czynienia z tłokiem, który zasysa gaz. Mniej ważną kwestią jest wymiar urządzenia. Możemy zdecydować się na mniejszą, mobilną sprężarkę. Jednakże w kolosalnych zakładach przemysłowych pojawiają się tylko machiny stacjonarne.