Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Tradycje Bożonarodzeniowe – czemu dzielimy się opłatkiem

Bożonarodzeniowy okres to mnóstwo zwyczajów i tradycji, które od lat są z nami. Dużo osób nie wyobraża sobie zupełnie tego czasu bez dzielenia się opłatkami, i faktycznie w większości domów te białe kawałeczki chleba się pojawiają. Bowiem opłatki to nic innego jak woda wymieszana z mąką, a później wypiekana przez kilka minut w gorącym piecu.

Znaczenie opłatka jest bardzo duże, a jego spożywanie zaczęło się już w pierwszym okresie chrześcijaństwa. To wtedy właśnie opłatek zyskał miano symbolu komunii duchowej, zaczęto go też zabierać do domów dla osób, jakie z różnych przyczyn nie mogły brać udziału w nabożeństwie.

Wraz z upływem czasu stał się też symbolem wigilijnego pojednania, co interesujące nie jedynie w naszym kraju, lecz również innych. Zwyczaj dzielenia się opłatkami jest bowiem praktykowany również we Włoszech, na Słowacji czy w Czechach. Produkcja opłatków jest stosunkowo prosta, ponieważ są one złożone jedynie z dwóch składników, to znaczy mąki i wody.

Po odpowiednim wymieszaniu taka masa prasowana jest następnie na cienkie płaty i wypiekana przez kilka minut w gorącym piecu. Później płaty te są cięte, pakowane i przesyłane do kościołów i sklepów. Tradycyjne opłatki na święta mają kolor biały, i właśnie takie pojawiają się na naszych stołach, lecz można też dostać kolorowe, przeznaczone dla zwierząt. Niejednokrotnie na opłatkach są tłoczone rozmaite motywy, wykonuje się to przy pomocy odpowiednich matryc. Motywy te mają najczęściej wymiar religijny, ale też spotyka się świeckie, takie jak rośliny czy budynki.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Recommended Articles

Dodaj komentarz