Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone

Korzyści dla zdrowia

Refleksologia to terapia komplementarna, która może przynieść szereg korzyści dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Przeczytaj więcej, w tym wskazania, korzyści, przeciwwskazania.

CZYM JEST REFLEKSOLOGIA?

Refleksologia to terapia komplementarna. Opiera się na założeniu, że poprzez stymulację punktów refleksyjnych następuje „odblokowanie” pewnych obwodów energetycznych oraz eliminacja toksyn z organizmu. Różni się od masażu tym, że skupia się na stymulacji określonych, precyzyjnych zakończeń nerwowych, które mogą być związane z określonymi narządami lub gruczołami. Oprócz idei odblokowania pól energetycznych i usuwania toksyn , uważa się, że refleksologia sprzyja również uwalnianiu endorfin i zwiększa przepływ krwi do niektórych narządów.

Zasady działania

Istnieje kilka różnych teorii na temat działania refleksologii. W tradycyjnej medycynie chińskiej refleksologia opiera się na pojęciu „ energii życiowej ” lub qi – krążącej w ciele. Kiedy osoba czuje się zestresowana, ciało blokuje tę energię lub qi. Może to powodować brak równowagi w ciele, co prowadzi do choroby. Refleksologia ma na celu utrzymanie przepływu energii qi w ciele, dla równowagi i zdrowia.

Ponadto, zgodnie z zasadami refleksologii, ciało podzielone jest na 10 stref energetycznych – po 5 z każdej strony ciała. Ponadto każdy organ lub obszar ciała odpowiada określonemu punktowi na dłoni lub stopie (ale także na twarzy lub uszach). Te konkretne punkty i obszary, jak również odpowiadające im narządy lub układy, są reprezentowane na mapach refleksologii .

Jest to w zasadzie seria wykresów z podeszwami i dłońmi – na których przedstawione są powiązania między niektórymi narządami lub częściami ciała a określonymi obszarami na dłoniach i podeszwach – punkty odruchowe.

Co więcej, uważa się, że pewne anomalie można wykryć, po prostu przykładając nacisk w tych obszarach i określając czułość w określonych punktach – refleksodiagnostyka . Ze względu na to, że w podeszwach i dłoniach znajduje się wiele zakończeń nerwowych, stymulacja jest uważana za „odblokowującą” i może zwiększyć przepływ krwi do niektórych obszarów ciała.

Ucisk może uwolnić endorfiny , a nacisk określonych punktów odruchowych stymuluje określone nerwy w połączeniu z określonymi obszarami ciała. Uważa się, że poprzez masowanie lub stymulację punktów za pomocą określonych technik, nastąpi bezpośredni wpływ na odpowiedni narząd.

KORZYŚCI

Jak dotąd istnieją dowody na to, że refleksologia może przynieść korzyści dla:

  1. stres i niepokój – może pomóc złagodzić stres i niepokój;
  2. poprawa snu;

  3. przeciwbólowy;

  4. poprawa nastroju;

  5. poprawa ogólnego samopoczucia;

  6. depresja – zmniejszenie depresji;

  7. zmniejszenie nerwowości.

Ponadto inne możliwe korzyści mogą dotyczyć:

  1. poprawa odporności;
  2. ulga w problemach z zatokami;

  3. łagodzenie problemów z plecami;
  4. korekta nierównowagi hormonalnej;

  5. poprawa płodności;
  6. poprawa trawienia;

  7. zmniejszenie problemów nerwowych i drętwienia spowodowanego lekami (neuropatia obwodowa);
  8. redukcja chorób wątroby / dróg żółciowych;
  9. łagodzenie zaburzeń endokrynologicznych;

  10. łagodzenie chorób układu oddechowego;
  11. ulga w chorobach oczu.

Potrzebne są jednak dalsze badania . Nie ma wielu badań dotyczących refleksologii. Może jednak mieć pewną wartość jako terapia uzupełniająca, pomagająca zmniejszyć objawy i poprawić jakość życia, a także masaż.

Terapeuci refleksologii nie diagnozują, nie przepisują ani nie leczą określonych schorzeń. Również leczenie problemów ze stopami, takich jak odciski, modzele, narośla i wrastające paznokcie nie jest częścią refleksologii terapeuty. Refleksologia jest terapią uzupełniającą i ogólnie współpracuje z innymi technikami medycznymi i terapeutycznymi.

PROCEDURA DZIAŁANIA

Typowa sesja refleksologii trwa około godziny. Odniesie się do szeregu pytań dotyczących stylu życia oraz przeszłych i aktualnych problemów medycznych. Osoba będzie leżeć boso. Rozpoczyna się badaniem podeszew i lekkim masażem, następnie pracujemy nad punktami refleksyjnymi przy użyciu określonych technik. więcej o opiece zdrowotnej

Refleksologia to zabieg dostosowany do każdej osoby, uwzględniający zarówno czynniki fizyczne, jak i niefizyczne, które mogą wpływać na samopoczucie. Wiele osób myli refleksologię z masażem, Reiki czy akupunkturą, ale istnieją zasadnicze różnice między tymi terapiami.

Masażyści manipulują większymi obszarami tkanki miękkiej w ciele, podczas gdy w refleksologii nacisk jest wywierany na określone punkty na podeszwach, dłoniach i uszach.

W przeciwieństwie do masażu lub refleksologii, Reiki nie wymaga żadnej fizycznej manipulacji ani nacisku, ale wykorzystuje lekki dotyk. Wreszcie, podczas gdy akupunktura i akupresura, podobnie jak refleksologia, wykorzystują określone punkty na ciele, aby wpływać na inne części ciała, punkty te nie są takie same, a akupunktura obejmuje określone punkty na całym ciele.

BEZPIECZEŃSTWO

Refleksologia to terapia komplementarna. Generalnie jest to bezpieczne, ale ważne jest, aby nie rezygnować z zabiegów przepisanych przez lekarza. Czasami jest to przeciwwskazane lub warto zasięgnąć porady lekarza przed skorzystaniem z refleksologii w przypadku:

  1. niedawne złamania;
  2. choroby zakaźne lub aktywne infekcje;
  3. niezagojone zmiany;

  4. zakrzepica żylna, zapalenie żył, ciężkie żylaki, zakrzepy krwi;
  5. choroby naczyń chłonnych i węzłów chłonnych;
  6. zadanie;

  7. dna;

  8. padaczka;

  9. mała liczba płytek krwi lub inne problemy z krwią, które mogą prowadzić do łagodnego krwawienia i szybkiego powstawania siniaków.

Refleksologia może mieć wiele korzyści dla ogólnego samopoczucia. Jest to forma terapii komplementarnej, która może uzupełniać standardowe zabiegi. Nie powinno to zastępować leczenia przepisanego przez lekarza ani specjalistycznej konsultacji lekarskiej. Nie powinno to prowadzić do odroczenia lub przerwania standardowego leczenia. Dobrym pomysłem jest porozmawianie z lekarzem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek formy alternatywnej lub uzupełniającej terapii.

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Rekomendowane artykuły

1 komentarz

  1. Problemy z nietrzymaniem moczu? Nie ma co się martwić, teraz bowiem możesz bez problemu zamówić podkłady higieniczne, dzięki temu poczujesz się bardzo komfortowo na co dzień.

Dodaj komentarz